Program

Timetable

Time

Tuesday, June 2nd

10:00-12:00

Emerging Technologies

Keynote: Prisca Liberali (FMI Basel), Regenerative landscape of intestinal organoids
Bart Deplancke (EPF Lausanne), New deterministic technologies for developmental and real-time single cell transcriptomics
– Contribution selected from abstracts
– Contribution selected from abstracts

12:00-12:10

Rapid fire poster presentation

12:10-13:30

Lunch / Poster session

13:30-15:00

Next generation 3D in vitro models

Adrian Ranga (KU Leuven), 3D bio-printing of cells
Matteo Moretti (EOC Lugano), 3D vascular models
– Contribution selected from abstracts
– Contribution selected from abstracts
– Contribution selected from abstracts

15:15-15:45

Coffee break

15:45-18:00

Bone and cartilage: from development to sophisticated engineering

Rolf Zeller (University of Basel), Bone development and implications for engineering
Paolo Cinelli (University of Zürich), Dissecting MSCs heterogeneity for improved bone bioengineering
Dominique Pioletti (EPF Lausanne), Soft hydrogels for strong tissues
Keynote: Molly Stevens (Imperial College London), Cell-Biomaterials Interactions

18:45

Zoo Zürich guided tour

Conference dinner in the Zoo Zürich

 

Time

Wednesday, June 3rd

08:30-10:30

Mechanotransduction from cells to tissues

Keynote: Sirio Dupont (University of Padoa), YAP / TAZ signaling
Jess Snedeker (ETH Zürich), Links between the collagen matrix, tendon cells, and the orthopedic patient
Benjamin Gantenbein (University of Bern), Regeneration of the intervertebral disc using biomaterials and/or cells
– Contribution selected from abstracts

10:30-11:00

Coffee break

11:00-12:00

Company / startup session

Fabienne Hartmann (Cutiss AG, Zürich), denovoSkin – Personalized skin to treat skin defects
Martin Schuler (Device25 AG, Dübendorf), How to bring a medical device to the market in the era of MDR
– Contribution selected from abstracts
– Contribution selected from abstracts

12:00-12:30

General assembly

12:30-14:00

Lunch / poster session

14:00-15:00

Fetal therapies

Nicole Ochsenbein (University Hospital Zürich), Fetal surgery for Spina Bifida in Zurich
– Contribution selected from abstracts
– Contribution selected from abstracts

15:00-15:30

Student awards

15:30-16:00

Coffee break

16:00-17:45

Biomaterials for 4D tissue engineering

Maartje Bastings (EPF Lausanne), Super-selective interactions between cells and DNA-based materials
– Contribution selected from abstracts
Wilfried Weber (University of Freiburg, Germany), Extracellular optogenetics to dynamically modulate biomaterial properties
Keynote: Kristi Anseth (University of Colorado), Bioengineering with light-responsive hydrogels

17:45-18:00

Closing remarks

 

Time

Thursday, June 4th

 

Young Scientist Seminar